Pouze čtyři procenta podnikatelů hodnotí komunikaci vlády s nimi kladně

Date:

Share post:

Komunikace vlády SR s institucemi podnikatelského sektoru byla loni nejhorší od roku 2010. Pozitivně ji hodnotili čtyři procenta účastníků průzkumu Slovenské obchodní a průmyslové komory (SOPK), negativně 50%. Podrobné výsledky průzkumu spolu s vlastní makroekonomickou prognózou na rok 2022 představí SOPK ve čtvrtek (27. 1.)

„Od roku 2015 má podíl pozitivních hodnocení komunikace vlády s podnikateli mírně klesající trend, zatímco podíl negativních hodnocení naopak mírně stoupá. V roce 2019 se pozitivně vyjádřilo devět procent respondentů, v roce 2020 jen pět procent,“ upřesnila v pondělí tisková tajemna SOPK Bibiána Gunišová. V roce 2019 negativně hodnotilo komunikaci vlády se zástupci podnikatelů 45 % respondentů a v roce 2020 již 49 % účastníků průzkumu.

Z aktuálního průzkumu dále například vyplynulo, že podmínky pro podnikání v roce 2021 v porovnání s rokem 2020 hodnotilo jako příznivé 12 % respondentů, což je nejvyšší podíl od roku 2011. Za nepříznivé ho považovalo 45 % respondentů. Nejdůležitější opatření, která podle podnikatelů měla vláda v roce 2021 realizovat, ale neučinila tak, měla být snížení daňového a odvodového zatížení, usnadnění administrativní náročnosti podnikání a zrychlení budování infrastrukturních projektů. Oblast, kterou účastníci průzkumu výrazně kritizovali, byla nezvládnutá situace s razantním zvýšením cen energií a surovin.

Za největší riziko pro podnikání v roce 2021 považovali členové SOPK zapojeni do průzkumu růst cen vstupů, zejména růst cen energií, po něm vysoké daňové a odvodové zatížení a na třetím místě uvedli nízkou vymahatelnost práva. Hospodářskou politiku vlády v roce 2021 hodnotili pozitivně čtyři procenta respondentů, negativně se o ní vyjádřilo až 56 % respondentů. Opatření vlády na zotavení a stimulaci ekonomiky po překonání pandemie onemocnění COVID-19 hodnotí pozitivně jen jedno procento respondentů a jako nedostatečné 51 %.

Dlouhodobě pozitivně je v průzkumech hodnoceno členství Slovenska v Evropské unii. V roce 2021 se kladně vyjádřilo 90 % členů SOPK, kteří se zúčastnili průzkumu. Jednoznačně vstup do Evropské unie odmítl jen jediný respondent. Značnou změnou v trendu odpovědí prošla otázka o tom, zda v současnosti prosazovaná opatření související s environmentální problematikou zohledňují ekonomické zájmy Slovenska. V roce 2020 až 60 % respondentů uvedlo, že ano. V roce 2021 jen 17 %. Až 51 % účastníků průzkumu se domnívá, že tyto zájmy zohledňovány nejsou.

Na ekonomickém průzkumu se v říjnu, listopadu a začátkem prosince zúčastnilo 169 členů SOPK. Průzkum komora pravidelně provádí již od roku 1998.

- Reklama -PR články

Další články autora

Výhody cestovní pojištění při horské turistice

Při plánování horské turistiky je důležité nezapomenout na cestovní pojištění, které vám může poskytnout ochranu před nepříjemnými situacemi....

Live streaming

Live streaming je moderní způsob přenosu videa v reálném čase prostřednictvím internetu. Tato technologie umožňuje uživatelům sledovat události,...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které...

Co je virtuální kancelář a k čemu slouží? Nabízíme ji na dobré adrese!

Se založením vlastního podnikání souvisí několik nezbytností, mezi které spadá taktéž souhlas k zápisu do obchodního rejstříku, bez kterého...