Loni zaznamenaly rekordní průměrné náklady za úniky údajů za 17 let

Date:

Share post:

V roce 2021 byly globálně zaznamenány nejvyšší průměrné náklady za úniky údajů za posledních 17 let. Tyto výdaje se zvýšily z 3,86 milionu amerických dolarů (USD) na 4,24 milionu USD ročně. Uvedla to kyberbezpečnostní společnost ESET na své webové stránce v rámci souhrnu trendů z oblasti kybernetické bezpečnosti.

Na náklady spojené s úniky údajů měla přímý vliv pandemie nového koronaviru as ní spojený přechod zaměstnanců na práci z domova. Průměrná cena za úniky údajů byla o 1,07 milionu USD vyšší tehdy, pokud hlavním faktorem narušení bezpečnosti byla práce z domova. S odvoláním na report společnosti IBM ještě firma podotkla, že nejčastější příčinou úniku dat v roce 2021 bylo odcizení přihlašovacích údajů uživatele. „Tento běžně používaný vektor útoku má na svědomí 20% narušení bezpečnosti. Průměrná hodnota ztrát se pohybovala na úrovni 4,37 milionu USD,“ podotkla společnost.

Pandemii připisuje firma i další trend – až 36 % narušení bezpečnosti souviselo loni s phishingem (podvody spojené s e-mailovou komunikací, pozn. TASR), což představuje nárůst o 11 %.

Na margo útoků na systémy veřejné správy zase firma podotkla, že nejvážnější hrozbou v tomto případě jsou útoky pomocí technik sociálního inženýrství. Představují 69 % všech bezpečnostních incidentů v oblasti veřejné správy analyzovaných společností Verizon v roce 2021.

„V roce 2021 došlo k nárůstu detekce škodlivého kódu Android banking. V prvním pololetí vzrostl jeho počet o 158,7 % a v dalším období zaznamenal pokračující trend růstu, a to o 49 %,“ dodala společnost s tím, že tyto informace považuje za znepokojivé .

Populárními zůstávají podle společnosti i podvody s kryptoměnami. Mezi říjnem 2020 a květnem 2021 byly oběti těchto podvodů okradeny o více než 80 milionů USD. „Očekává se, že skutečný počet je mnohem vyšší, protože mnozí se stydí přiznat, že byli podvedeni,“ konstatovala společnost.

Kryptoaktiva jsou přitom již nějakou dobu i preferovanou platební metodou pro kyberzločince, zejména pokud jde o vyplácení výkupného po útoku ransomwarem (škodlivý kód, který zablokuje systém ak funkčnosti požaduje výkupné, pozn. TASR). „Předpokládá se, že až 5,2 miliardy USD bitcoinových transakcí může být spojeno právě s vyplacením výkupného,“ vyčíslila společnost.

- Reklama -PR články

Další články autora

Souboj Opera Free VPN x ExpressVPN: V čem je která lepší?

Která VPN nabízí více, Opera Free VPN, nebo si předplatit Express VPN? Poměřili jsme obě služby tváří v...

Nový semestr se blíží, přečtěte si několik tipů, jak ho zvládnout!

Nový semestr je za rohem a s ním i krok do neznáma. Výška nemá moc společného se střední...

Krása australských opálů bere světu dech

Po staletí měly pověst vůbec nejkrásnějších opálů ty, které pocházely ze Slovenska. Později se tyto kameny objevily v...

Evropské akciové trhy se v pátek po otevření oslabily přibližně o 1,5 %

Klíčový německý index Dax se v 9:24 SEČ nacházel se ztrátou 1,56% na 15.664,54 bodu. Hlavní francouzský index...