Důvěra podnikatelů i spotřebitelů v českou ekonomiku se v lednu zvýšila

Date:

Share post:

Důvěra v českou ekonomiku se začátkem letošního roku zvýšila. Zvýšení nálady evidoval Český statistický úřad (ČSÚ) v případě podnikatelů i spotřebitelů.

Jak uvedl ČSÚ, na který se odvolal server novinky.cz, důvěra v českou ekonomiku vzrostla v lednu o dva body na hodnotu 97,6 bodu. Důvěra podniků se zvýšila o 2,3 bodu na 98,8 bodu a důvěra spotřebitelů o 0,2 na 91,4 bodu.

V rámci podnikatelské sféry se důvěra meziměsíčně zvýšila zejména v průmyslu a stavebnictví. „Podnikatelé v těchto odvětvích očekávají v příštích měsících růst tempa výrobní i stavební činnosti, přestože jsou stále výrazně limitováni nedostatkem materiálu. Právě nedostatek vstupů je také jednou z příčin očekávaného růstu cen v obou odvětvích,“ řekl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Důvěra mezi spotřebiteli stagnuje na úrovni z posledních měsíců. Za mírným růstem je pokles počtu domácností, které negativně hodnotí svou současnou finanční situaci ve srovnání s obdobím posledních 12 měsíců.

Jak řekl Tomáš Volf ze společnosti Ciftin, vyšší důvěře v českou ekonomiku brání neustálý růst spotřebitelských cen. Inflace míří k 7%, a to se negativně podepisuje na finanční stránce domácností.

- Reklama -PR články

Další články autora

Souboj Opera Free VPN x ExpressVPN: V čem je která lepší?

Která VPN nabízí více, Opera Free VPN, nebo si předplatit Express VPN? Poměřili jsme obě služby tváří v...

Nový semestr se blíží, přečtěte si několik tipů, jak ho zvládnout!

Nový semestr je za rohem a s ním i krok do neznáma. Výška nemá moc společného se střední...

Krása australských opálů bere světu dech

Po staletí měly pověst vůbec nejkrásnějších opálů ty, které pocházely ze Slovenska. Později se tyto kameny objevily v...

Evropské akciové trhy se v pátek po otevření oslabily přibližně o 1,5 %

Klíčový německý index Dax se v 9:24 SEČ nacházel se ztrátou 1,56% na 15.664,54 bodu. Hlavní francouzský index...