Inflace v Rakousku setrvala v závěru roku téměř na 30letém maximu

Date:

Share post:

Míra inflace v Rakousku setrvala v závěru loňského roku na úrovni z předchozího měsíce. To znamená, že se udržela téměř na 30letém maximu. Uvedl to koncem tohoto týdne rakouský statistický úřad, který potvrdil předběžné údaje ze začátku ledna.

Spotřebitelské ceny v Rakousku vzrostly v prosinci meziročně o 4,3 %, stejným tempem jako v listopadu. To je nejvyšší inflace od května 1992. Míra inflace tak koncem loňského roku vysoce překračovala inflační cíl Evropské centrální banky (ECB) stanovený na úrovni 2 %.

Podepsaly se pod to zejména vysoké náklady na dopravu, které vzhůru posunuly zejména zvýšené ceny paliv. Ty vzrostly zhruba o 33%. Téměř o 30 % se zvýšily ceny letenek.

Ve srovnání s listopadem se spotřebitelské ceny v Rakousku zvýšily v prosinci o 0,6 %. I v tomto případě statistický úřad potvrdil předběžný odhad z 8. ledna. Tempo růstu se tak ve srovnání s vývojem v předchozím měsíci mírně zpomalilo, když v listopadu meziměsíční inflace dosáhla 0,7 %.

Za celý loňský rok dosáhla inflace v Rakousku 2,8 %. Oproti roku 2020 se tak tempo růstu spotřebitelských cen zdvojnásobilo, když v roce 2020 míra inflace dosáhla 1,4 %.

- Reklama -PR články

Další články autora

Souboj Opera Free VPN x ExpressVPN: V čem je která lepší?

Která VPN nabízí více, Opera Free VPN, nebo si předplatit Express VPN? Poměřili jsme obě služby tváří v...

Nový semestr se blíží, přečtěte si několik tipů, jak ho zvládnout!

Nový semestr je za rohem a s ním i krok do neznáma. Výška nemá moc společného se střední...

Krása australských opálů bere světu dech

Po staletí měly pověst vůbec nejkrásnějších opálů ty, které pocházely ze Slovenska. Později se tyto kameny objevily v...

Evropské akciové trhy se v pátek po otevření oslabily přibližně o 1,5 %

Klíčový německý index Dax se v 9:24 SEČ nacházel se ztrátou 1,56% na 15.664,54 bodu. Hlavní francouzský index...