Růst úrokových sazeb v USA může znamenat studenou sprchu pro zotavování

Date:

Share post:

Zvýšení úrokových sazeb ze strany americké centrální banky Fed by mohlo znamenat „studenou sprchu“ pro zotavování ekonomiky. Uvedla to v pátek šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová.

Jak řekla v rámci Světového ekonomického fóra (WEF), které se uskutečňuje prostřednictvím videokonference, zvýšení úrokových sazeb v USA výrazně pocítí zejména země s vyšší úrovní dluhu denominovaného v dolarech, protože se jim zvýší náklady na jeho obsluhu. Proto je podle ní „mimořádně důležité,“ aby Fed jasně komunikoval své plány v oblasti měnové politiky a zabránil tak případným překvapením.

V souvislosti s rizikem růstu nákladů pro země s vyšší úrovní dluhu denominovaného v dolarech Georgievová uvedla, že podle MMF by tyto země měly již začít jednat. Pokud mohou splatnost dluhů prodloužit, ať tak učiní.

Jak dodala, nejvíce se obává situace v nízkopříjmových zemích s vysokou úrovní dluhu denominovaného v dolarech. Až dvě třetiny těchto zemí už zápasí s problémovými dluhy, nebo jim hrozí, že do této kategorie sklouznou. To je dvakrát více než v roce 2015.

- Reklama -PR články

Další články autora

Souboj Opera Free VPN x ExpressVPN: V čem je která lepší?

Která VPN nabízí více, Opera Free VPN, nebo si předplatit Express VPN? Poměřili jsme obě služby tváří v...

Nový semestr se blíží, přečtěte si několik tipů, jak ho zvládnout!

Nový semestr je za rohem a s ním i krok do neznáma. Výška nemá moc společného se střední...

Krása australských opálů bere světu dech

Po staletí měly pověst vůbec nejkrásnějších opálů ty, které pocházely ze Slovenska. Později se tyto kameny objevily v...

Evropské akciové trhy se v pátek po otevření oslabily přibližně o 1,5 %

Klíčový německý index Dax se v 9:24 SEČ nacházel se ztrátou 1,56% na 15.664,54 bodu. Hlavní francouzský index...