Daň z motorových vozidel platí každý držitel, který auto využíval k podnikání

Date:

Share post:

Termín pro podání přiznání k dani z motorových vozidel uplyne 31. ledna a povinnost podat přiznání a zaplatit daň má každý držitel motorového vozidla, které v loňském roce využíval k podnikání. Nezáleží na tom, zda bylo auto využíváno k podnikání na Slovensku nebo v zahraničí, je-li držitelem slovenská firma nebo podnikatel, upozornila Ladislava Pozdechová z leasingové společnosti Business Lease Slovakia.

Povinnost zaplatit daň má ten, kdo je jako držitel zapsán v osvědčení o evidenci vozidla. „Důležitá je proto forma pořízení vozidla. Pokud mají firmy nebo podnikatelé vozidla pronajatá přes operativní leasing, daňové přiznání nepodávají oni, ale leasingová společnost. Ta je totiž jako pronajímatel držitelem vozidla, a tedy ve stanoveném termínu platí daň,“ upozornila Pozdechová. „Pokud jste však požádali leasingovou společnost jen o správu vozidel, držitelům aut zůstáváte a daňová povinnost je tak na vás,“ dodala.

Obdobně to platí iv případě, kdy firma nebo živnostník podniká s vozidly, která splácí přes finanční leasing. Daň musí firma či podnikatel platit i přesto, že je momentálně jen nájemce. Je totiž zároveň držitelem zapsaným v technickém průkazu, což je pro určení poplatníka rozhodující.

Poplatník musí zaplatit daň za všechna vozidla, která využíval za uplynulé daňové období k podnikání na Slovensku, ale iv cizině. Pozdechová připomněla, že pokud podnikatel nebo firma poslala během zdaňovacího období zaměstnance na služební cestu vlastním vozidlem, zaplatí daň i za toto vozidlo, a to v přepočtu na počet dní, kdy jej využil k podnikatelským aktivitám.

Na sazbu daně nemá vliv to, ve kterém kraji firma podniká, ale výše kolísá v závislosti na věku vozidla a emisí. Vypočítává se ode dne první registrace vozidla. Výhodnější je u novějších a ekologičtějších vozidel. S přibývajícím věkem auta sazba roste.

Například u deset až 13letých vozů je sazba nejdříve stoprocentní a později se začne zvyšovat. Naopak u hybridních vozidel a vozidel na plynový a vodíkový pohon si podnikatel sazbu sníží navíc o 50 % au vozidel, jejichž jediným zdrojem je elektřina, je sazba daně nulová.

Podnikatel musí daň přiznat a zároveň zaplatit do 31. ledna, přičemž datum zaplacení se určuje podle data odepsání platby na bankovním výpisu. Pokud poplatník zjistil vadu, může podat do 31. ledna opravné daňové přiznání. Zaplatil-li vyšší daň, může žádat o vrácení přeplatku nebo o jeho započtení s jinou daňovou povinností. Zjistí-li však chybu až po lhůtě a daň má být vyšší, než byla vypočtena v řádném daňovém přiznání, musí podat dodatečné daňové přiznání. „Zároveň může podat dodatečné daňové přiznání, pokud má zjištěná chyba za následek nižší daň,“ dodala Pozdechová.

- Reklama -PR články

Další články autora

Souboj Opera Free VPN x ExpressVPN: V čem je která lepší?

Která VPN nabízí více, Opera Free VPN, nebo si předplatit Express VPN? Poměřili jsme obě služby tváří v...

Nový semestr se blíží, přečtěte si několik tipů, jak ho zvládnout!

Nový semestr je za rohem a s ním i krok do neznáma. Výška nemá moc společného se střední...

Krása australských opálů bere světu dech

Po staletí měly pověst vůbec nejkrásnějších opálů ty, které pocházely ze Slovenska. Později se tyto kameny objevily v...

Evropské akciové trhy se v pátek po otevření oslabily přibližně o 1,5 %

Klíčový německý index Dax se v 9:24 SEČ nacházel se ztrátou 1,56% na 15.664,54 bodu. Hlavní francouzský index...