Na obranu veřejného dluhu

Date:

Share post:

Dne 20. března 2020 Wopke Hoekstra, nizozemský ministr financí, zablokováním velkého finančního balíčku určeného na pomoc členským zemím Evropské unie vyrovnat se s vznikající pandemií Covid-19, rozzlobil některé své partnery v Euroskupině. Říká se zejména, že žádal prošetření, proč některé země nemají dostatečnou fiskální kapacitu na to, aby krizi zvládly samy.

Před vnitrostátním parlamentem ocenil Nizozemsko za „obezřetnou rozpočtovou politiku v posledních letech“, která vedla k „vytvoření rezerv“. Sdílel tedy názor, že vlády jsou správci národních financí a pokud vláda špatně hospodaří se svými financemi, nakonec uvalí neudržitelný dluh na příští generace.

Avšak každý, kdo si odmítne půjčit, aby mohl čelit nouzové situaci nebo financovat produktivní investice, by selhal ve svých povinnostech. Nakonec se Nizozemsko a další skeptické evropské vlády dohodly, že umožní EU půjčit si 750 miliard eur ve formě společně vydaných evropských dluhopisů. Takto získané prostředky měly být rozděleny mezi členské země podle ekonomických a sociálních dopadů pandemie.

Na obranu veřejného dluhu

Veřejný dluh proto představuje užitečnost i prvek rizika. Umožňuje vládám pokračovat v poskytování základních sociálních služeb při poklesu příjmů, pomáhá realizovat produktivní investice a podporovat agregátní poptávku. Umožňuje také státu zvýšit výdaje na obranu, když čelí vojenské hrozbě, zasáhnout s cílem stabilizovat bankovní systém během finanční krize a poskytnout humanitární pomoc po přírodní katastrofě nebo katastrofě.

Ale jako každý silný nástroj, i veřejný dluh může způsobit trvalé škody, pokud se zneužije. Umožňuje zákonodárcům financovat schodky namísto složitých rozhodnutí o snižování výdajů nebo zvyšování daní. Zvoleným představitelům nabízí také prostředky na zvýšení výdajů před volbami k získání politické výhody. Po zveřejnění kontroverzního článku ekonomů Carmen Reinhartové a Kennetha Rogoffa v roce 2010 se otevřela diskuse io propojení mezi úrovní veřejného dluhu a růstem.

Ekonomové Rui Estevez, Barry Eichengreen, Asmaa el-Ganainy a Kris Mitchner se těmto otázkám věnují v nové knize z historického hlediska. Podle jejich názoru zůstávají studie omezené na poslední roky paralyzované skutečností, že se zaměřují na omezený počet událostí, přičemž suverénní selhání nejsou četná. Krátký časový rozsah vede také k podceňování pozitivních stránek veřejného dluhu. Kniha si tak klade za cíl ozdravit veřejný dluh tím, že poskytne vyvážený přehled jeho pozitivních a negativních stránek. Odtud pochází jeho název: Na obranu veřejného dluhu.

Státní půjčky jsou praxí starou nejméně tisíc let. Pocházejí přinejmenším z období po pádu Karolínské říše. Evropa byla poté rozdělena na stovky městských států a království zapojených do endemických válek. Panovníci si půjčovali na rozšíření svých území, ale také na obranu království a přežití. Specializovaní věřitelé, zpočátku italské rodinné banky, „lombardští bankéři“, pak začali mobilizovat zdroje v bezprecedentním rozsahu a sestavovat komplexní smlouvy na uspokojení finančních potřeb státu. Zároveň tak vyvíjely nové prostředky ochrany svých zájmů.

Na obranu veřejného dluhu

Nejdříve v Anglii a následně v Nizozemsku získali investoři brzy ochranu před svévolnými kroky panovníka. Vytvořili zákonodárná shromáždění a parlamenty, ve kterých byli zastoupeni věřitelé. To umožnilo zejména snížení úrokových sazeb, čímž se podpořilo další zadlužování. Vytvořením odborů a rozvojem sekundárních trhů se banky mohly podělit io rizika.

Samozřejmě, ne vždy šlo všechno hladce. Vyskytly se neplnění a investoři utrpěli ztráty. Faktem však zůstává, že tento trh přežil, ba dokonce prosperoval. Jelikož byly likvidní a obecně bezpečné, státní dluhopisy byly široce akceptovány jako kolaterál v jiných dluhových smlouvách, což umožnilo poskytnout více úvěrů. Stávají se i benchmarkem, na jehož základě se stanovovaly úrokové sazby pro rizikovější úvěry.

Veřejný dluh je tedy nedílnou součástí vývoje finančních trhů, které sloužily jako základ pro komerční a průmyslové revoluce 18. a 19. století. Není proto náhoda, že moderní ekonomický růst se poprvé objevil v severozápadní Evropě, kolébce moderních suverénních půjček.

Historie dokumentuje změny v čase iv používání veřejného dluhu. Často byly války zdrojem dluhových vrcholů v celé historii, včetně 20. století. Další konce se objevily nedávno.

S rozvojem finančních trhů a souvisejícími krizemi se vlády posunuly od půjček na národní obranu k půjčkám na ekonomickou stabilitu. Zadlužili se i na financování infrastruktury, jako jsou železnice.

- Reklama -PR články

Další články autora

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které...

Co je virtuální kancelář a k čemu slouží? Nabízíme ji na dobré adrese!

Se založením vlastního podnikání souvisí několik nezbytností, mezi které spadá taktéž souhlas k zápisu do obchodního rejstříku, bez kterého...

Souboj Opera Free VPN x ExpressVPN: V čem je která lepší?

Která VPN nabízí více, Opera Free VPN, nebo si předplatit Express VPN? Poměřili jsme obě služby tváří v...

Nový semestr se blíží, přečtěte si několik tipů, jak ho zvládnout!

Nový semestr je za rohem a s ním i krok do neznáma. Výška nemá moc společného se střední...