Zemní plyn a jaderná energie budou muset být součástí dekarbonizace

Date:

Share post:

Zemní plyn a jaderná energie budou muset být součástí dekarbonizace, a tedy i taxonomie Evropské unie. Na dvoudenním jednání ministrů EU pro energetiku a životní prostředí ve francouzském Amies to uvedl státní tajemník ministerstva hospodářství (MH) Karol Galek. Plyn by podle něj měl být uznán jako přechodné palivo a jádro jako udržitelná technologie s potenciálem technologického rozvoje.

„Nikdo nemá kouzelnou hůlku, abychom mohli ze dne na den dosáhnout klimatické neutrality, ačkoli toto je naším společným cílem, který Slovensko podporuje. Je třeba co nejvíce využít národní podmínky, jakož i stávající infrastrukturu a její dekarbonizační potenciál,“ uvedl Galek.

Jednání podle MH potvrdilo potřebu zohlednění sociálních vlivů transformace energetiky. Galek označil za problematický fakt, že návrhy balíku Fit for 55 sice zvyšují celkovou klimatickou ambici, ale zároveň vytvářejí i nové překážky pro její naplnění. Požadavky členských států na flexibilitu a zohlednění národních odlišností je podle něj třeba vzít v úvahu iv probíhajících intenzivních jednáních na úrovni EU.

Diskuse ministrů pro energetiku byla zaměřena na témata cen energií, energetické účinnosti a úlohy vodíku v EU. Současné vysoké ceny elektřiny a plynu jsou přetrvávajícím problémem, ke kterému se pravidelně vracejí i lídři EU na svých summitech. Diskuse ministrů o cenách se týkala zachování cenově dostupných dodávek energie, zabránění cenovým šokům, ochrany při selhání dodavatelů a reforem trhu a regulace.

- Reklama -PR články

Další články autora

Souboj Opera Free VPN x ExpressVPN: V čem je která lepší?

Která VPN nabízí více, Opera Free VPN, nebo si předplatit Express VPN? Poměřili jsme obě služby tváří v...

Nový semestr se blíží, přečtěte si několik tipů, jak ho zvládnout!

Nový semestr je za rohem a s ním i krok do neznáma. Výška nemá moc společného se střední...

Krása australských opálů bere světu dech

Po staletí měly pověst vůbec nejkrásnějších opálů ty, které pocházely ze Slovenska. Později se tyto kameny objevily v...

Evropské akciové trhy se v pátek po otevření oslabily přibližně o 1,5 %

Klíčový německý index Dax se v 9:24 SEČ nacházel se ztrátou 1,56% na 15.664,54 bodu. Hlavní francouzský index...