Růst aktivity v soukromém sektoru eurozóny se na začátku roku zpomalil

Date:

Share post:

Aktivita v soukromém sektoru eurozóny pokračovala na začátku roku 2022 v růstu, tempo růstu se však zmírnilo. Uvedla to společnost IHS Markit, která poukázala na zhoršení vývoje v sektoru služeb, který zasáhl infekčnější variantu nového koronaviru omikron.

Předběžný kompozitní index nákupních manažerů IHS Markit pro eurozónu, který zahrnuje jak výrobní sektor, tak sektor služeb v měnovém bloku, dosáhl v lednu 52,4 bodu oproti 53,3 bodu v prosinci. Navzdory poklesu to stále znamená růst aktivity v sektoru, protože růst od poklesu odděluje hranice 50 bodů.

Hodnota indexu je však nejnižší za posledních 11 měsíců, informovala agentura DPA. Navíc mírně zaostala i za očekáváními trhů, protože analytici počítali s poklesem indexu na 52,6 bodu.

Vývoj v soukromém sektoru eurozóny je kombinací výrazně se lišícího vývoje ve výrobním sektoru a sektoru služeb. Aktivita ve službách rostla nejslabší od dubna loňského roku, zatímco výrobní sektor zaznamenal nejprudší tempo růstu od srpna.

Index nákupních manažerů IHS Markit pro výrobní sektor eurozóny dosáhl v lednu 59 bodů oproti 58 bodům v prosinci, přičemž analytici očekávali jeho pokles na 57,5 ​​bodu. Naopak index pro sektor služeb dosáhl 51,2 bodu, zatímco v prosinci činil 53,1 bodu. Ekonomové přitom počítali s jeho poklesem pouze na 52,2 bodu.

- Reklama -PR články

Další články autora

Souboj Opera Free VPN x ExpressVPN: V čem je která lepší?

Která VPN nabízí více, Opera Free VPN, nebo si předplatit Express VPN? Poměřili jsme obě služby tváří v...

Nový semestr se blíží, přečtěte si několik tipů, jak ho zvládnout!

Nový semestr je za rohem a s ním i krok do neznáma. Výška nemá moc společného se střední...

Krása australských opálů bere světu dech

Po staletí měly pověst vůbec nejkrásnějších opálů ty, které pocházely ze Slovenska. Později se tyto kameny objevily v...

Evropské akciové trhy se v pátek po otevření oslabily přibližně o 1,5 %

Klíčový německý index Dax se v 9:24 SEČ nacházel se ztrátou 1,56% na 15.664,54 bodu. Hlavní francouzský index...