Záměry EK na rychlou náhradu plynu nejsou reálné, tvrdí šéfka českých plynařů

Date:

Share post:

Členské státy Evropské unie, zejména její východní části, nebudou schopny do roku 2025 nahradit u nových projektů 30 % zemního plynu vodíkem a biomethanem, jak to předpokládá Evropská komise. Problémem jsou obchodní, technické, ale i legislativní překážky. V podcastu Slovenského plynárenského a naftového svazu (SPNZ) Otevřeně o plynu to řekla výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu Lenka Kovačovská.

„To, co chce komise, je extrémně ambiciózní. Už na rok 2025 má velmi silné ambice, že až 30 % plynů, které budou používány z nových zdrojů, by měly být nízkoemisní nebo zelené plyny,“ připomněla Kovačovská.

Z technického hlediska nejsou podle Kovačovské překážky ve výrobě ani distribuci biometanu. Problémem jsou neexistující standardizované systémy obchodování a také dostupnost biomethanu za smysluplnou cenu. „To znamená, že i kdyby byl dostatek biometanu, tak jeho tržní hodnota je tak vysoká, že pro české plynárenství je příliš drahý. Druhá věc je, kolik ho vlastně bude k dispozici,“ řekla Kovačovská. Pokud by byl plně funkční systém podpory, tak biometan by podle ní mohl v roce 2030 pokrýt asi deset procent současné spotřeby zemního plynu.

U vodíku se budou muset tomuto plynu přizpůsobovat technická zařízení včetně turbín a motorů v přenosové soustavě a problém bude získat i dostatečný objem nízkoemisního vodíku. Většina států Evropy kromě Nizozemska a Portugalska totiž vodík plánuje dovážet. „Představa, že v roce 2025 budeme schopni pro nové projekty dosahovat 30 % vodíku a biometanu, je utopistická,“ dodala Kovačovská, podle které taxonomie EU předčila technický vývoj.

S aktuálními záměry EU nekorespondují ani jiné strategické dokumenty unie, jako například „plynárenský balíček“. Podle něj by totiž až v roce 2024 měla vzniknout evropská databáze a certifikace nízkoemisních plynů. Je tedy problematické, aby spotřebitelé již o rok později pokrývali zelenými plyny 30 % své potřeby.

„Myslím si, že ambice jsou příliš vysoké. Otázka je, zda se reálně podaří najít nějaký kompromis, který by více zohlednil specifika střední a východní Evropy, protože pro náš region je zahrnutí zemního plynu jako tranzitivního paliva výrazně důležitější než pro západní Evropu,“ dodal šéfka českého plynárenského svazu.

- Reklama -PR články

Další články autora

Co je virtuální kancelář a k čemu slouží? Nabízíme ji na dobré adrese!

Se založením vlastního podnikání souvisí několik nezbytností, mezi které spadá taktéž souhlas k zápisu do obchodního rejstříku, bez kterého...

Souboj Opera Free VPN x ExpressVPN: V čem je která lepší?

Která VPN nabízí více, Opera Free VPN, nebo si předplatit Express VPN? Poměřili jsme obě služby tváří v...

Nový semestr se blíží, přečtěte si několik tipů, jak ho zvládnout!

Nový semestr je za rohem a s ním i krok do neznáma. Výška nemá moc společného se střední...

Krása australských opálů bere světu dech

Po staletí měly pověst vůbec nejkrásnějších opálů ty, které pocházely ze Slovenska. Později se tyto kameny objevily v...