Obyvatelé jsou na ztrátu práce citlivější i během pandemie

Date:

Share post:

Na rozdíl od finanční krize z roku 2009, pandemie nového koronaviru z pohledu zaměstnanosti zasáhla lidi z marginalizovaných romských komunit (MRK) přibližně stejnou silou jako majoritu společnosti. Zatímco krize z roku 2009 snížila jejich zaměstnanost o 12 % (čtyřnásobně více, než ve většinové populaci), současná pandemie způsobila pokles zaměstnanosti jen o pět procent. Na ztrátu práce a výpadek příjmu jsou však obyvatelé MRK citlivější, až 80 % z nich totiž před pandemií čelilo riziku chudoby. Vyplývá to ze společné analýzy Útvaru hodnoty za peníze (ÚHP) a Institutu finanční politiky (IFP). Analytici v ní zformulovali i několik doporučení.

Důvodem, proč je současná koronakrize pro obyvatele MRK jiná než finanční krize z roku 2009, je podle analytiků to, že tito zaměstnanci jsou disproporčně zastoupeni v sektorech průmyslu, stavebnictví a podpůrných služeb. Ty pandemie omezila méně než předchozí finanční krize.

Avšak zatímco pandemie ovlivnila zaměstnanost MRK zhruba stejně jako u majority, výpadek příjmu je zasáhl větší silou. Až 80 % lidí z MRK totiž žije pod hranicí rizika chudoby a zaměstnání mají přibližně poloviční příjmy v porovnání s majoritou. „Horší finanční situace domácností znamená, že i relativně menší pokles v příjmech nebo zaměstnanosti může znamenat propad pod hranici chudoby. Navíc, tato skupina nadále pracuje v méně chráněných zaměstnaneckých kontraktech. Práce na dohodu se vyskytuje dvakrát častěji u zaměstnanců z MRK,“ dodali analytici .

Jejich situaci během koronakrize nepomohla ani ztráta obědů zdarma (pro zavřené školy, pozn. TASR) nebo to, že během pandemie přišli o část podpory v podobě aktivačních příspěvků. „Jelikož většina lidí z MRK se nachází mimo pracovní trh, je ve větší míře odkázána na pomoc v hmotné nouzi než většinová populace. Téměř šest procent obyvatel z MRK je v systému pomoci v hmotné nouzi, přičemž v majoritě to není ani jedno procento populace ,“ porovnali analytici s tím, že pandemie omezila poskytování sociální pomoci, která je pro nízkopříjmové domácnosti důležitá.

Jelikož pandemie zavřela školy, možnost obědu zdarma pro děti (které nemají nárok na vyšší daňový bonus, pozn. TASR) se zrušila bez náhrady. „Dotace představují v případě pravidelného odebírání stravy přibližně 26 eur, což odpovídá výši měsíčního přídavku na dítě. Pro rodiny odkázané na sociální dávky jde o významnou část příjmu (zhruba 12 % v případě, že domácnost rodičů se dvěma dětmi pobírá i příspěvek na bydlení a jeden člen se aktivuje),“ poznamenali analytici s tím, že problém mají převážně děti z nízkopříjmových domácností, jejichž rodiče nemají nárok na daňový bonus. Od září 2021 si totiž mohou pracující rodiče vybrat vyšší daňový bonus namísto obědu zdarma. Pokud se školy opět zavřou, zda dojde k individuální karanténě jedné ze tříd, tyto rodiny opět ztratí dotované obědy.

Při výpadku aktivačního příspěvku zase analytici uvedli, že výrazný podíl účastníků aktivačních prací tvoří právě lidé z MRK. V rámci systému aktivních opatření trhu práce v roce 2019 tvořily v průměru 55 % ze všech podpořených na aktivačních pracích. „Během pandemie klesl počet příjemců aktivačního příspěvku na polovinu, což naznačuje ztrátu již tak nízkého příjmu pro domácnosti v hmotné nouzi,“ zmínili analytici s tím, že části účastníků bylo během zastavených aktivačních prací umožněno nadále příspěvek pobírat, ale jen zhruba v poloviční výši .

Pandemie podle autorů analýzy zastavila i významný pokrok v integraci lidí z MRK na trhu práce. Za posledních deset let se totiž počet pracujících zdvojnásobil a rozdíl oproti majoritě se významně snížil. Z 24.000 pracujících obyvatel MRK v roce 2010 vzrostl jejich počet na skoro 50.000 v roce 2019. Rozdíly se sice snížily, ale ve srovnání s většinovou populací jsou na tom z pohledu zaměstnanosti stále hůře. Pracuje je pouze méně než čtvrtina v produktivním věku, přičemž v majoritě je podíl pracujících lidí zhruba polovina.

Na základě analýzy ÚHP a IFP zformulovaly i několik doporučení. Radí zvážit dočasné rozšíření dávky v nezaměstnanosti během pandemie na ohroženější skupiny zaměstnanců podle mezinárodních doporučení. Ke zvážení je i ponechání plné výše aktivačního příspěvku i při pozastavených aktivačních pracích během pandemie, a to pro všechny účastníky. Rovněž by podle analytiků bylo dobré vyplácet dotace na stravu rodičům v případě třídy v karanténě nebo když je škola zavřená.

- Reklama -PR články

Další články autora

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které...

Co je virtuální kancelář a k čemu slouží? Nabízíme ji na dobré adrese!

Se založením vlastního podnikání souvisí několik nezbytností, mezi které spadá taktéž souhlas k zápisu do obchodního rejstříku, bez kterého...

Souboj Opera Free VPN x ExpressVPN: V čem je která lepší?

Která VPN nabízí více, Opera Free VPN, nebo si předplatit Express VPN? Poměřili jsme obě služby tváří v...

Nový semestr se blíží, přečtěte si několik tipů, jak ho zvládnout!

Nový semestr je za rohem a s ním i krok do neznáma. Výška nemá moc společného se střední...