Příjmy Ruska z prodeje ropy a plynu v loňském roce vysoce překonaly očekávání

Date:

Share post:

Příjmy Ruska z prodeje ropy a plynu v loňském roce vysoce překonaly původní očekávání, pod což se podepsal vysoký růst cen komodit. Poukázaly na to údaje ruského ministerstva financí.

Vývoz ruských komodit se do pozornosti dostal zejména v závěru loňského roku po zvýšení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou a poklesem zásob plynu v Evropě. Zejména v oblasti dodávek zemního plynu má Rusko na evropský trh významný vliv, neboť pokrývá více než třetinu spotřeby zemního plynu v Evropské unii.

Jak informovalo ruské ministerstvo financí, příjmy země z prodeje ropy a plynu dosáhly v loňském roce 9,1 bilionu rublů (104,72 miliardy eur). Původní plány Moskvy tak překonaly o 51,3 %. Například v měsíci říjnu dosáhly příjmy 1,1 bilionu rublů, což po přepočtení představuje více než 408 milionů eur na den.

Celkové příjmy ruského státního rozpočtu činily loni 25,29 bilionu rublů. V roce 2020 dosáhly 18,72 bilionu rublů. Příjmy z ropy a plynu se tak na celkových příjmech do státního rozpočtu podílely přibližně 36 %.

Rusko je vysoce závislé na příjmech z prodeje komodit, zejména zmíněné ropy a zemního plynu. Loňský rozpočet vylepšil prudký růst cen surovin, který nastal po zotavení světové ekonomiky z útlumu v pandemickém roce 2020. Jak uvedla agentura Reuters, ruské ministerstvo financí v době, kdy připravovalo rozpočet na rok 2021, očekávalo, že cena ropy dosáhne v průměru 45 USD. barel (159 litrů). Cena však nakonec dosáhla přibližně 69 USD/barel.

Co se týče plynu, ruské ministerstvo hospodářství předpokládalo v roce 2021 průměrnou vývozní cenu zemního plynu na úrovni 156,3 USD (137,86 eura) za 1000 kubických metrů (m3). Plynárenský koncern Gazprom však v prosinci uvedl, že cena za daný rok bude pravděpodobně činit 280 USD/1000 m3.

- Reklama -PR články

Další články autora

Souboj Opera Free VPN x ExpressVPN: V čem je která lepší?

Která VPN nabízí více, Opera Free VPN, nebo si předplatit Express VPN? Poměřili jsme obě služby tváří v...

Nový semestr se blíží, přečtěte si několik tipů, jak ho zvládnout!

Nový semestr je za rohem a s ním i krok do neznáma. Výška nemá moc společného se střední...

Krása australských opálů bere světu dech

Po staletí měly pověst vůbec nejkrásnějších opálů ty, které pocházely ze Slovenska. Později se tyto kameny objevily v...

Evropské akciové trhy se v pátek po otevření oslabily přibližně o 1,5 %

Klíčový německý index Dax se v 9:24 SEČ nacházel se ztrátou 1,56% na 15.664,54 bodu. Hlavní francouzský index...