Akciový guru předpovídá velký pád akcií. Týden ve světě

Date:

Share post:

Inflace v prosinci v USA dosáhla úrovně 7 %. Snaha americké centrální banky bojovat proti ní tvrději vyústila minulý týden do několika prohlášení členů výboru, která vystrašila technologické akce. Rada guvernérů řekla, že by zvyšování sazeb v USA mohlo přijít už v březnu a řada členů přehodnocuje svůj názor. Růst sazeb na opačné straně Atlantiku by tak mohl být o něco agresivnější než si členové Fedu mysleli ještě začátkem prosince. Právě technologické akcie jsou nejcitlivější na růst sazeb, což se projevilo poklesem technologického indexu Nasdaq 100 na nejnižší úrovně od října loňského roku. Jedná se již o třetí týden v řadě, kdy jsou akcie v červených číslech a rok 2022 začíná korekcí na světových trzích. V dlouhodobém kontextu se však jedná o přirozený a zdravý vývoj, který poskytuje nové příležitosti k dokupování akciových investic. Technologický index Nasdaq 100 od prosincových vrcholů poklesl již o 10 % a dává tak „novoroční slevu“ všem investorům. Ti dlouhodobí by měli na poklesy nahlížet optikou příležitostí, ne přes strach a paniku. Každý pokles o 10 a více procent, který jsme nevyužili k doinvestování do akciových indexů, je oknem příležitostí, které jsme si nechali zavřít.

Akciový guru předpovídá velký pád akcií. Týden ve světě

Velký pokles akcií na obzoru?
Akciový guru Jeremy Grantham předpověděl krach japonských akcií koncem tisíciletí a také splasknutí technologické bubliny v roce 2000. Své predikce poklesu přinesl iv době hypoteční krize v letech 2008 a dnes přichází opět. Říká o tom, že americké akcie se dostaly do fází „superbubliny“ a jejich splasknutí je neodvratné. \“Ještě před rokem jsem si nebyl jistý touto bublinou do té míry, jak jsem si byl jistý technologickou bublinou v roce 2000, nebo tou v Japonsku či tou na trhu nemovitostí v roce 2007,\“ řekl J. Grantham v interview pro Bloomberg. „Tehdy jsem to cítil jako velmi pravděpodobné, ale ne jisté. Dnes jsem si téměř jistý.“ Podle Granthama nebude fungovat klasické portfolio – 60 % akcie a 40 % dluhopisy. Třeba vybírat akcie, které jsou podhodnocené jako Emerging Markets či Japonsko a jít spíše do hodnotových titulů. Doplnit to drahými kovy a držet dostatek hotovosti pro levné nákupy. Americký S&P 500 může podle jeho slov poklesnout až o 45%. Krátkodobě se může zdát, že jde o katastrofickou predikci, z dlouhodobého hlediska půjde o výbornou příležitost pro ty, kteří v akciích ještě nemají zainvestované. Takto výrazná korekce by vytvořila prostor pro levné nákupy a americké společnosti jsou rozhodně artikl, který by měl mít každý investor ve svém portfoliu.

Události sledované investory
Nový týden přinese několik zajímavých výsledků. Ve středu bude zasedat centrální banka USA – FED. Silní tlaky na to, aby dříve začala utěsňovat měnovou politiku právě pro rostoucí inflaci. Trhy bude toto zasedání pečlivě sledováno. Ve čtvrtek uvidíme růst HDP za 4Q z USA, které se očekává na úrovni 5,6 %. Bude pokračovat i výsledková sezóna ziskovosti jednotlivých společností za 4Q, což opět může zahýbat jednotlivými akciemi.

- Reklama -PR články

Další články autora

Souboj Opera Free VPN x ExpressVPN: V čem je která lepší?

Která VPN nabízí více, Opera Free VPN, nebo si předplatit Express VPN? Poměřili jsme obě služby tváří v...

Nový semestr se blíží, přečtěte si několik tipů, jak ho zvládnout!

Nový semestr je za rohem a s ním i krok do neznáma. Výška nemá moc společného se střední...

Krása australských opálů bere světu dech

Po staletí měly pověst vůbec nejkrásnějších opálů ty, které pocházely ze Slovenska. Později se tyto kameny objevily v...

Evropské akciové trhy se v pátek po otevření oslabily přibližně o 1,5 %

Klíčový německý index Dax se v 9:24 SEČ nacházel se ztrátou 1,56% na 15.664,54 bodu. Hlavní francouzský index...