Důvěra britských spotřebitelů se v lednu snižuje

Date:

Share post:

Důvěra britských spotřebitelů v další vývoj ekonomiky v lednu klesla na nejnižší úroveň za 11 měsíců. Spotřebitele znepokojuje totiž přetrvávající vysoká inflace, a také vyhlídky na zvyšování úrokových sazeb. To naznačuje, že stoupající životní náklady zpomalí růst výdajů domácností. Ukázaly to v pátek předběžné údaje renomovaného institutu pro průzkum trhu GfK.

Nejnovější průzkum GfK odhalil, že index spotřebitelské důvěry ve Spojeném království se v lednu 2022 snížil na -19 bodů z -15 bodů v předchozím měsíci. Ekonomové přitom předpovídali, že se hodnota indexu v lednu nezmění a zůstane na úrovni -15 bodů.

Všech pět dílčích ukazatelů, ze kterých se sestavuje výsledný index důvěry, v lednu kleslo.

Konkrétně, ukazatel všeobecné osobní finanční situace se v lednu snížil na -6 z -5 bodů a subindex, který odráží vyhlídky v následujících 12 měsíců, klesl o 3 body na -2 body. Ukazatel ochoty domácností nakupovat se snížil na -10 z -6 bodů.

I hodnocení celkové ekonomické situace se zhoršilo. Ukazatel minulé situace v ekonomice přitom klesl v lednu na -47 z -39 bodů a výhled všeobecných ekonomických podmínek se snížil na -32 z -24 bodů.

Joe Staton, ředitel oddělení klientské strategie GfK upozornil, že spotřebitelům se zřejmě nezlepší nálada, ani když nejnovější vlna pandemie ustoupí a čísla o počtu infikovaných se zlepší. Domácnosti totiž nyní znepokojuje zvyšování životních nákladů, což podle něj ovlivní důvěru i v dalších měsících.

- Reklama -PR články

Další články autora

Souboj Opera Free VPN x ExpressVPN: V čem je která lepší?

Která VPN nabízí více, Opera Free VPN, nebo si předplatit Express VPN? Poměřili jsme obě služby tváří v...

Nový semestr se blíží, přečtěte si několik tipů, jak ho zvládnout!

Nový semestr je za rohem a s ním i krok do neznáma. Výška nemá moc společného se střední...

Krása australských opálů bere světu dech

Po staletí měly pověst vůbec nejkrásnějších opálů ty, které pocházely ze Slovenska. Později se tyto kameny objevily v...

Evropské akciové trhy se v pátek po otevření oslabily přibližně o 1,5 %

Klíčový německý index Dax se v 9:24 SEČ nacházel se ztrátou 1,56% na 15.664,54 bodu. Hlavní francouzský index...